Egy független gazdasági hatástanulmány szerint a who legújabb agyszüleménye (adalékok teljes tiltása) 3,6 millió ember munkáját veszélyeztetné közvetlenül 5 afrikai országban, ezzel elindítva a megállíthatatlan lavinát, az amúgy is szegénységgel és éhezéssel küzdő országokban.
Malawi, Mozambik, Uganda, Zambia és Zimbabwe. Ez az az öt ország, ahol az egészség fogalma mögé bújva összesen 15 millió ember állását próbálják veszélyeztetni, ezáltal kitéve őket a nincstelenségnek, az országokat pedig a teljes gazdasági káosz felé sodorni. A Burley dohány keresletének összeomlása például Malawi gazdasági teljesítményének 20 százalékos visszaesését idézné elő egy éven belül.
Egy ilyen mértékű gazdasági visszaesés kiheveréséhez ennek az országnak több évtizedre is szüksége lenne. A nagy összejövetelt november 15 és 20 között rendezik meg Uruguayban, ahol is eldől, hogy az országok miként vélekednek majd. Mi fog vajon dönteni? Hoznak majd egy átgondolt döntést, vagy pedig követik az agymenést, és amikor már késő lesz, akkor majd kapkodva elkezdenek dolgozni mindenféle mentőcsomagon, ami maximum eltusolásra lesz elég. Kérdés az, hogy mi a jobb? Nem felgyújtani az erdőt, vagy felgyújtani és utána megpróbálni eloltani vízi pisztollyal?