A szavak eredete sok mindet elárulhat. Mindig is voltak etimológiai indíttatásaim, mert meggyőződésem, hogy egy folyamatot, fogalmat vagy bármit a világon, akkor értünk meg igazán és akkor látjuk át, ha pontos információval rendelkezünk az eredetéről, ráadásul a műveltségünknek is igen jót tesz. Hát lássuk most milyen érdekességre bukkantam:
A spanyol tabaco szó valószínűleg a Karib-tengeri Taino nyelvből származik. Egyes feltételezések szerint ez a szó valószínűleg egy dohányból készült tekercsre, vagy egy dohányzásra alkalmas Y formájú pipára utal. Ugyanakkor a 15. századtól kezdve a gyógynövények elnevezésére hasonló szavakat használt az olasz és a spanyol nyelv is. Mások szerint a tobaco szó eredete lehet a 9. századból származó tabbaq elnevezés is, mellyel különböző növényeket jelöltek. (Forrás: Wikipedia)
Sosem hallottam még a Taino nyelvről, illetve mint kiderült a karibi térség őslakóiról, a Taínókról.
A taínók körülbelül 8000 éve érkeztek a közép-amerikai szigetvilágba. A természethez közel álló emberek voltak, ezért igen csodálkoztak, amikor az első európai hódítókat meglátták, és biztosak voltak benne, hogy az égiek küldték őket.
Egyfajta természetvallást követtek, a Zemikben, azaz lelkekben hittek. Az egyik legfontosabb szertartásuk, a Cohoba, ahol egy hallucinogén port lélegeztek be, hogy könnyebben kapcsolatot teremthessenek a Zemikkel. Nem féltek a sötéttől, de a gyerekeket arra tanították, hogy a sötét Opia, azaz az ősök szellemének birodalma, aki elvarázsolja azokat a nőket, akik éjjel kint bóklásznak ahelyett, hogy a családjukkal lennének. Egyébként Opia ugyanolyan volt, mint az emberek, azzal a kivétellel, hogy nem volt köldöke.
A temetési ceremóniájukon kifüstölték a halottakat, majd ruhába csavarták a testet. A fejet külön tárolták, mert úgy gondolták, hogy abban van a lélek. Azt egy kosárban őrizgették, lelógatták a családi fészek plafonjáról.
Komoly barlang-kultuszuk volt. Egyes eredetmítoszok is a barlanghoz köthetőek, de gyógyító erőt is tulajdonítottak neki. A gyógyítás egyébként a nők monopóliuma volt. Ma is jellemző a karibi térségre az Espiritismo, amely az afrikai, az indián és a keresztény vallások elegye. Itt is fontos szerepe van a "boszorkányoknak", azaz a különféle gyógynövények jó ismerőinek.
Két dolgot is köszönhetünk ennek a népnek: egyrészt ők találták fel a smiley-kat (!) (ezek szerint Harvey Ball csak koppintott J), mivel számos barlangban megtalálható a mai mosolygós arcocskához hasonlatos stilizált ábra. A másik a foci. A taínók egy Batey nevű játékot játszottak, melynek lényege, hogy egy nehéz bőr labdát kellett kéz nélkül az ellenfél oszlopáig eljuttatni.
A műsorban volt még szó a Taínó gasztronómiáról és a mai modern, hibrid kultúrájukról is. Szerettem volna taíno irodalmat felolvasni, de
A Taínó nyelv a hódítóknak köszönhetően sajnos a16. században kihalt. Ennek ellenére ma is nagyon sokan vallják magukat taínónak, pl. Puerto Riconak a 61 százaléka.